Wiele osób uważa, że to mężczyźni są głównymi sprawcami przemocy domowej, a kobiety są jej ofiarami. Jednak fakty pokazują coś zupełnie innego. Przemoc domowa jest zjawiskiem występującym we wszystkich grupach demograficznych. Może przydarzyć się każdemu i należy temu zapobiegać.
Zadanie to ma na celu pomoc osobom zagrożonym przemocą domową lub doświadczającym jej, w znalezieniu wyjścia z tej sytuacji. Ma także edukować ludzi, jak rozpoznawać sygnały ostrzegawcze przemocy domowej i jak reagować na osobę, która jej doświadcza.
Obejmuje to działania zapobiegające przemocy na randkach, przemocy domowej, przemocy seksualnej i prześladowaniu poprzez eliminowanie czynników, które przyczyniają się do ich występowania, takich jak toksyczna męskość, stereotypy dotyczące płci.
Naukowcy odkryli, że dzieci rodziców, którzy w czasie trwania ich związku przejawiali wysoki poziom wrogości i agresji, prawdopodobnie doświadczały w związku z tym problemów rozwojowych. Problemy te obejmują trudności z umiejętnościami społecznymi, problemy ze skupieniem uwagi i koncentracją, a także zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia lęków i innych zaburzeń psychicznych.
Dzieci rodziców, którzy w czasie trwania związku znęcali się nad nimi fizycznie lub emocjonalnie, mogły doświadczyć jeszcze większych problemów rozwojowych. Dzieci rodziców, którzy w czasie trwania związku znęcali się fizycznie lub emocjonalnie nad swoimi partnerami, prawdopodobnie także doświadczały problemów rozwojowych.
Pierwszym krokiem do pomocy osobie, która jest ofiarą przemocy domowej, jest uwierzenie jej. Wiele osób, które były maltretowane w związku, prawdopodobnie doświadczyło niedowierzania ze strony innych. Być może nawet powiedziano im, że to, co się stało, było ich winą lub że to one "sprowokowały" przemoc.
Aby być pomocnym, musisz zrozumieć, że przemoc domowa nigdy nie jest winą ofiary. Nie ma znaczenia, co dana osoba zrobiła lub powiedziała; nie "sprowokowała" ona przemocy. Nie ma takiej sytuacji, w której człowiek zasługuje na to, by być maltretowanym przez inną osobę.
Dzieci, które doświadczyły przemocy w rodzinie, są bardziej narażone na negatywne skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Mogą one obejmować słabe zdrowie fizyczne, takie jak otyłość, astma i inne choroby przewlekłe, a także problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak lęk, depresja i niska samoocena.
Uważa się, że negatywny wpływ przemocy w rodzinie na zdrowie dzieci jest spowodowany reakcją na stres, jaką wywołuje przemoc w rodzinie. Stres rodzicielski także może negatywnie wpływać na zdrowie dziecka.