Powinniśmy starać się pomóc ofierze, jeśli możemy to zrobić bez narażania siebie na niebezpieczeństwo. Jeśli widzisz, że doszło do przestępstwa, zadzwoń na policję. Zostań przy ofierze do czasu przybycia pomocy, ale nie ryzykuj własnego bezpieczeństwa.
Natychmiast skontaktuj się z władzami, aby zgłosić zdarzenie.
Jeśli dziecko było maltretowane, jak najszybciej zasięgnij porady lekarza, jeśli obrażenia wydają się poważne.
Zapisuj wszystkie wizyty u lekarza i zachowaj wszystkie rachunki za opiekę medyczną. Możesz być uprawniony do otrzymania odszkodowania, a dokumentacja medyczna jest w takich sytuacjach bardzo ważna.
Jeśli sytuacja miała miejsce w szkole, zachowaj dokumentację dotyczącą wszelkiej komunikacji z władzami szkoły. Mogą to być e-maile, SMS-y lub inne formy komunikacji.
Przede wszystkim musimy przyznać, że większość przypadków przemocy w związkach partnerskich dotyczy mężczyzn. Przemoc partnerska jest odbiciem większej kultury patriarchalnej, która dewaluuje kobiety. Nie możemy ignorować faktu, że kobiety często niechętnie opuszczają agresywnych partnerów ze względu na zależność ekonomiczną, brak przystępnych cenowo mieszkań i napiętnowanie społeczne.
Niechęć kobiet do opuszczenia agresywnego partnera wynika z faktu, że odejście od niego często oznacza rezygnację z bezpieczeństwa finansowego, narażenie siebie i dzieci na ryzyko dalszej przemocy oraz utratę kontaktu z ważnymi sieciami wsparcia.
Szkoła powinna mieć jasno określone zasady reagowania na przemoc. Ważne jest, by pracownicy szkoły znali właściwą procedurę postępowania w przypadku wystąpienia przemocy. Gdy dojdzie do incydentu z użyciem przemocy, pracownicy szkoły powinni starać się opanować sytuację, zapewnić bezpieczeństwo uczniom i pracownikom oraz odseparować osoby uczestniczące w zdarzeniu od innych.
Jeśli to konieczne, należy wezwać policję. Ważne jest także, by pracownicy szkoły wiedzieli, jak zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia aktów przemocy.
Są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Zachowaj czujność i zwracaj uwagę na otoczenie; jeśli idziesz sam w nocy, wybierz inną trasę. Jeśli jesteś na imprezie i zaczynasz się czuć nieswojo, wyjdź. Jeśli jesteś na zewnątrz i czujesz się zagrożony przez ludzi wokół, spróbuj znaleźć najbliższy budynek i wejść do środka. Bądź na bieżąco z informacjami o gotowości na wypadek zagrożenia.
Miej zawsze przy sobie naładowany telefon. Zachowaj spokój i unikaj konfrontacji. Jeśli znajdziesz się w niekomfortowej lub niebezpiecznej sytuacji, opuść ją jak najszybciej. Gdy jesteś na zewnątrz, trzymaj się blisko innych osób i staraj się upewnić, że nie jesteś sam.